Vyhledávání


Kontakt

Sbor dobrovolných hasičů Opatovice nad Labem
Pardubická 160
533 45 Opatovice nad Labem

+420 724 192 909
+420 605 252 024

AED

 

Opatovická Jednotka Sboru dobrovolných hasičů nově získala předurčenost k zásahům s využitím Automatizovaného externího defibrilátoru 

Opatovičtí hasiči spolu se strážníky Obecní policie od letošního jara nově zasahují také na výzvu dispečinku záchranné služby v situacích, kdy se někdo z občanů našich obcí ocitne v přímém ohrožení života. Ve světě se tento princip osvědčil a přináší jednoznačně pozitivní výsledky v podobě zachráněných životů, často mladých lidí v produktivním věku. Hovoříme o systému tzv. „First responderů“

Pojmem „First responder“ obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním časovém intervalu.

Možným řešením je provedení zákroku laiky. A právě k tomuto účelu byl zkonstruován Automatizovaný externí defibrilátor – AED. Přístroj, s jehož pomocí je i laický zachránce schopen provést bezpečnou defibrilaci, stačí zapnout příslušným tlačítkem. Defibrilátor pak sám analyzuje křivku EKG a prostřednictvím hlasových a písemných pokynů v Českém jazyce vede zachránce k bezpečnému podání výboje.

Představitelé obce spolu s hasiči o pořízení takovéhoto přístroje již delší dobu uvažovali. Letos v březnu pak byl nákup přístroje fyzicky realizován. K jeho obsluze byli proškoleni strážníci Obecní policie a většina členů jednotky SDH. Školení bylo zaměřeno nejen na bezchybné ovládání a použití AED, ale také na kvalitní provádění nejzásadnějších úkonů základní neodkladné resuscitace - tedy nepřímé srdeční masáže a umělého dýchání pomocí jednoduchých pomůcek. Další certifikovaný kurz všechny zúčastněné čeká letos na podzim. Vedení jednotky následně domluvilo detaily spolupráce s krajským dispečinkem pardubické záchranky, které naši aktivitu přivítalo a podpořilo. Podporu jsme nalezli rovněž u HZS Pardubického kraje a naše jednotka získala jako první v okrese Pardubice předurčenost k tomuto typu zásahů. Stali jsme se tak příkladem, který následovaly i sbory některých okolních obcí.

Jak tedy v praxi vypadá výjezd s využitím AED? V případě, že operátoři linky 155 identifikují případ náhlé zástavy krevního oběhu u postiženého v našich obcích, údaje z dispečerské karty okamžitě odesílají na operační středisko hasičů prostřednictvím datové věty v rámci tzv. Národního informačního systému. Zároveň s výjezdem sanitky tak dostává pokyn k výjezdu také jednotka SDH. Protože nejrychlejší akceschopnost vykazuje logicky Obecní policie, byli strážníci zařazeni do systému svolání jednotky a pokud jsou ve službě, mohou okamžitě vyjet na místo jejich služebním vozem. Výjezd jednotky SDH je realizován standardním způsobem bez ohledu na to, zda jsou strážníci ve službě nebo ne. Významným krokem k zrychlení akceschopnosti byla instalace nových vrat hasičské zbrojnice, která výjezd zkrátí řádově o minuty. Životaschopnost a smysl systému prověřily dva ostré zásahy, které prokázaly, že hasiči a strážníci jsou schopni na místě v obci zasáhnout o více než šest minut před příjezdem první posádky zdravotnické záchranné služby. V případě indikace defibrilačního výboje, muže takovýto náskok znamenat rozhodující faktor pro přežití nemocného. Význam práce opatovických hasičů a strážníků se tak posouvá o podstatnou úroveň výše.


 

Bc. Ivo Novák

Velitel JSDH Opatovice nad Labem